Brambory ještě nevylezly



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Igi - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 187.109 (?) 
5.5.2014 20:39, zobrazeno: 72709x

Dobrý den, zasadil jsem brambory 14. dubna a ještě pořád nelezou. Zahrada je cca 350m nad mořem a je relativně teplo. Sadil jsem ranou Moniku a ještě nějakou poloranou odrůdu. Brambory jsem před sadbou na 24hod namočil do roztoku humátu(rašelinový draslíko-sodíkový humát) a trochy hypermanganu. Poté dal na slabou vrstvičku natrhané trávy a kopřiv do cca 15-20cm hlubokých řádků, mezi jednotlivé hlízy jsem dal hrst hnoje(samotných hlíz se hnůj nedotýkal). Občas jsem brambory zlehka zalil. Včera jsem jednu hlízu vyhrabal a měla jen malé kličky, jen o trochu větší než jaké měly když jsem je sázel a bylo v ní i pár dír po nějakém červu(nebo háďátku?). Je to normální nebo jsem něco udělal špatně?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 58.231 (?), 5.5.2014 21:00

Brambory pěstuji teprve třicet let, už jsem slyšel všecko možné, ale Vy jste mě svým postupem dostal. Vůbec nechápu, proč se lidi tak namáhají kvůli tomu, aby jim nic nevyrostlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Igi - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 187.109 (?), 5.5.2014 21:17

Jsem mladý začínající zahrádkář, tak chápejte, že ještě pořádně nevím jak na to. Co jsem teda udělal blbě?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 58.231 (?), 5.5.2014 21:30

24 hodinovým namočením (jedno do čeho) jste zlikvidoval sadbu, udusila se. Hypermangan - nechápu proč. Trávu a kopřivy - taky nevím proč. Jesti 15-20 cm myslíte od rovné plochy, tak je to moc hluboko.Hnůj má být zaoraný na podzim. Zlehka zalil - voda se nadostala k bramborům. Na zálivku počítejte, že 1 litr na m2 promočí zem zhruba 1 cm do hloubky. Zalévá se, když je totální sucho, jinak vzcházející brambory ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.131 (?), 5.5.2014 22:42

Proč je 15-20cm moc hluboko?? Já brambory nechám naklíčit a pak na zahradě udělám rýhy na hloubku rýče, do každé navezu kolečko uleželého hnoje, do hnoje narovnám brambory, zahrnu a uhrabu. Když vylezou, nahrnuji řádky... Hnůj dávám až zjara, protože u nás je písčitá zem. Dávala jsem je letos také cca v polovině dubna a lezou asi dva -tři dny. A to byly naklíčené. Tazatel měl sadbu nenaklíčenou. A zalévám, když je potřeba, na žádné "totální" sucho nečekám, to bych měla hlízy jako oříšky...        Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 58.231 (?), 6.5.2014 10:47

Lído, 20cm od rovného terénu se mi zdá hodně. Když potom nahrnu řádky, tak mám brambor v 30-35 cm a to se mi hodně zdá. Já sázím od ronné plochy max. do 10 cm. Hnůj na jaře. Dejme tomu do písku ano. Větší provzdušnění, rychlejší rozklad. Jinak však může dojít k uvolňování dusíku přijatelného pro rostliny až v druhé půlce vegetace a to už není taky dobře. Zálivka. Když při vzcházení brambor je přiměřený nedostatek vody, rostlina ji "hledá" a mohutní kořenový systém více než když je již od počátku jak v bavlnce. Pak dostane optimální podmínky a větší kořenový systém je lépe zúročí ve výnosu. Každý to prostě děláme jinak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 6.5.2014 11:00

Pokud jsem to dobře pochopil, tak paní Lída nesází do hloubky 20 cm, ale jen do té hloubky připravuje rýhu. Když ji do půlky zasype kompostovaným hnojem nebo kopmpostem, sází do hloubky 10 cm (což je obvyklé) a po druhém nahrnování má tak 35 cm hluboko, což je také obvyklé pro lehké půdy. V písku taky nejde o to dodat veškerou vláhu, ale propojit horní a dolní vláhu, protože v písku to opravdu vzlíná jen tak 30 cm nad hladinu kterou vidíte ve studni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.231 (?), 6.5.2014 11:10

Toto jsem pochopil taky, že nesází tak hluboko. Tvrdí ale, že 15 až 20 cm je normální. Tak co vlastně radí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 6.5.2014 11:15

v lehkých záhřevných půdách se sází hlouběji a méně nahrnuje × v hlinitých se sází mělčeji a více nahrnuje. V podmáčených oblastech je běžné i pokládání na povrch a zakrytí nahrnutím hrůbku. Specifickým paskvilem jsou indtruktážní videa Vari z Libic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.131 (?), 6.5.2014 13:24

Tazatel udělal řádky 15-20cm hluboké a pod brambory dal vrstvu trávy, čili byly výš. Nevím, jak vysokou vrstvu dal, ale brambory asi nemá v hloubce 20cm. I kdyby, tak mu vylezou o něco později. Nemusí pak tak vysoko nahrnovat.

A vzpomněla jsem si, co tady také někdo radil - vysázet brambory a neustále při růstu na ně vrstvit další zeminu jako Aztékové (kdysi jsem viděla stejný postup pro pěstování brambor v sudu)...wink.

Hlavně, jestli tazatel měl brambory sadbové a ne konzumní.    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika