Bramborová nať



Stránky: 1,  2,  3   
host - 109.250 (?) 
11.1.2008 17:57, zobrazeno: 77784x

Jsem začátečník v pěstování brambor. Vždy mě vyroste nádherná vysoká nať a pod zemí nic moc. Poraďte prosím v čem dělám chybu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Věra Hýlová - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 81.95 (?), 12.1.2008 19:47

Obávám se, že Váš dotaz je příliš obecný. Úspěšné pěstování brambor není zrovna jednoduché, navíc způsob výsadby, okopávání a obsypávání během vegetace se řídí i různými krajovými zvyklostmi, které zohledňují právě různé půdní a klimatické podmínky (mám teď na mysli ruční obdělávání, maximálně malou mechanizaci nebo koňský potah). V každém případě potřebujou hnůj nebo nějaké jiné dostatečně záhřevné hnojivo s obsahem dusíku, okopávat a v patřičné době přihrnout k rostlinám hlínu do dostatečně vysokých řádků, to podnítí tvorbu podzemních výběžků a nasazování hlíz. Zkuste se porozhlédnout po okolí a případně se poptat, jak a kdy co dělat. A nevěšte hlavu, u nás se říká: největší brambory má nejhloupější sedlák...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 12.1.2008 20:50

Brambory jsou stonkové hlízy, proto je dobré je přihrnovat. Příčin neúspěchu charakteru bujné natě a málo hllíz může být více - nepoměr živin, mělká nebo příliš slehlá půda aj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 108.94 (?), 14.1.2008 22:49

Postupovala jsem podle návodu na pěstování brambor, dokonce jsem přesně odměřovala vzdálenost mezi řadama i bramborama. Kupuji satbové brambory převážně Dali nebo Fileu protože nemám ráda moučné. Nakopčovala jsem 2x že jsem z toho měla ne hrobečky ale hroby. dokonce jsem koupila i granulát hnoje, jinak přidávám NPK. Okopávala jsem je, plela když bylo such tak jsem jim dala i zálivku. Prostě jsem jim dopřávala. Možná proto jsem měla nať přes 1 metr. Všichni se divili. Procházela jsem kolem jiných zahrádek, ale tak vysokou nať neměli nikde. Vloni jsem se k nim chtěla chovat jako ostatní, ale bylo mě jich líto, tak jsem je zas přihnojovala a zavlažovala. Zas se mi odvděčily krásnou natí. Možná ale že to tak má být, třeba je to odrůdou. Poraďte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 15.1.2008 0:13

Já to dělám tak, že když brambory začnou kvést, tak je převálcuji. Přestanou jít do natě a  jdou do hlíz. Dělal to tak i můj děda a brambory máme vždycky pěkné. Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 133.199 (?), 15.1.2008 0:19

Zajimavy, to se u nas v kraji teda nedela. Jinak ja tedy podle zadnyho receptu nejedu - proste zaseju, jednou dvakrat prikopu, sklidim a na podzim pred orbou akorat rozvezu hnuj a kompost - a brambory vzdycky bezvadny. Nekdy se asi vyplati vykaslat se na navody a delat to tak, jak ho to bez premysleni napadne .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 109.226 (?), 18.1.2008 12:26

Dobře, nebudu se s nima mazlit, zasadím je, potom 2x přikopčim a běda jim. Jak nebude úroda, tak se dám na něco jiného 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 169.30 (?), 20.1.2008 9:07

Důležitá je dobře zpracovaná zem, (jemnozrnná, lehká) a několikeré okopání( oborání) a to poměrně hluboké tak aby se zem provzdušnila a při tom první i částečně narušil kořenový system . V podstatě se pod zemí děje  to co známe u většiny rostlin nad zemí a tak při poškození ( okopáním,oboráním) dojde k větvení a násadě hlíz. V praxi to vypadá tak že když vylezou ze země tak se převláčí, když se z toho zberchají tak se opět nakopčí (oborají , v místním slengu bramborářů z Vysočiny "podorají") čímž se vytvoří opět brázdy (rozteč 63 cm +/-) a naruší se kořenový system . Dále jen již protažení brázd, tedy proorání (okopání) a to nejméně dvakrát . Plevel krom pýru nemá moc šanci a výživa rozhoduje především o velikosti hlíz, né až tolik o násadě. Na vodu jsou středně náročné , pokud je suché léto  ale zaprší řádně do popoviny srpna tak ten deficit doženou. Pokud jich máte pár tak směle i občas zalejte. JP..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 20.1.2008 9:52

Tak to slyším poprvé. Že by se v praxi  po vyrašení brambory povláčely,  jsem neviděl. Sázejí se přímo řádkovými sazeči a před zapojením porostu se proorávají.  Logiku by to povláčení mohlo mít, měl bych ale obavu, že rostlinu oslabím a získám možná víc, ale menších hlíz.
Povláčení se používá (někdy) u obilovin - zvýší to odnožování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.1 (?), 20.1.2008 10:06

Mám podobný problém jako tazatel. Letos hodlám přivazovat rostliny brambor k tyčkám jako rajčata.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika