Adéla nebo Princess?



host - 180.61 (?) 
16.1.2012 16:07, zobrazeno: 19481x

Zdravím, jakou zmíněnou odrůdy byste doporučili? Na zahradě mám těžší půdu. Má některá speciální nároky, třeba na půdu apod.? Potřeboval bych odolnou chorobám a hlavně strupovitosti. A taky aby dlouho neklíčila, nejlépe co nejpozději na jaře. Máte nějaká vychytávky? Děkuju

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 25.2 (?), 24.1.2012 20:27

Obě odrudy jsou ranymi odrudami.Adela je universalni odrudou k připravě všech jidel jako přilohova .Princess je podobna jako Adela jen o proti ni ma doušku salatova, tedy se da použit na připravu salatu.Obě maji schopnost dlouheho skladovani.-Ale nejsou určene k zimni spotřebě, tam kvalita rapidně klesa.- V podstatě pro domaci samozasobeni rodiny specialni naroky mužete pominout, nikdy asi nebudete pěstovat brambory v desitkach metraku.Odolne chorobam jsou v podstatě všechny odrudy mimo velmi rannych ale ty jsou spiše pro specialni pěstovani s dozorem, diky slabe ochraně slupky a mechanickemu poškozeni.V zahradkařskem pěstovani muže byt snad proti strupovitosti jedina rada a tou je nepěstovat brambory na stejnem pozemku po sobě aspon tři roky.Sedlacke pravidlo plati, že po zelenině ktera davala urodu pod povrchem pudy v nasledujicim roce davame zeleninu s plody nad pudou, a nasledujicim roce davame zelene hnojeni např. hrach sety.Co se tyka kličeni, tak to je věci pěstitele a jeho skladovych podminek.Pokud mate sadbu na světlem a teplem mistě s přiměřenou vlhkosti tak Vam brambory, jiřinky a pod. začnou rašit brzo vždycky. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 24.1.2012 23:19

Připojuji reakci k pěstování i využití obou odrůd. Princes jsem měla v uznané sadbě r. 2010. Ten rok byl vláhově nevyrovnaný, v bramborách v květnu a červnu stávala voda, potom v červenci přišlo 14 dní s teplotami nad 30C, Princess začly zrát a schnout, potom nalilo a bylo opět dlouhodobě mokro, brambory podmladily na nati i v hlízách, Bylo spousta drobných hlíz, některé i srostlé, špatně použitelné v kuchyni. Loni jsem zasázela jeden řádek, sadbu jsem si vybrala svoji, počasí bylo příznivé, narostlo množství hlíz střední velikosti, chuť je výborná, jsou vhodné hlavně na salát, barva žluťoučká. Kaše z Princesů je lepivá a tažná. Zatím mi ve sklepě neklíčí. Skladovat budu do května. Co se týče odolnosti odrůdy k plísni, nepatří mezi nejnáchylnější (jako např. Marabel), ale při vysokém infekčním tlaku plíseň též dostane. Odrůda Adéla je na tom s plísní podobně jako Princes. Odrůda Adéla je chutná brambora s univerzálním využitím od salátu po kaši a knedlíky.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 109.108 (?), 28.6.2013 13:49

Jaká je odrůda Janet?Prosím o názor, mám ji zasazenou a čekám, co vyroste.Děkuji.M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika