Vavřín a puklice



host - 129.249 (?) 
13.11.2014 18:03, zobrazeno: 12998x

Dobrý den. Mám prosbu.Vždy se mi k podzimu osypá vavřín puklicemi i když v okolí nemám žádnou kytku. Letos jsem ho měla na stole pod pergolou a pak jsem ho dala na verandu, kde nebyla žádna rostlina a po přesunutí dále do domu, jsem zjistila, že má nový vavřín opět puklice. Loni jsem totíž kvůli puklicim vyhodila 3 roky velký vavřín nebo měl tolik puklic, že byl celý černý.  Prosím o radu, jak je mršky odstranit. U toho starého jsem obírala, stírala hubkou a stejnak nepomohlo.    Díky za radu   Milasmiley

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 13.11.2014 18:33

Preventivně pomáhá takový ten postřik "lesk na listy". Je to na olejové bázi, ale tak slabé že nezacpává průduchy rostlinám, jen zesílí tu povrchovou ochrannou vrstvičku "vosku", aby listy vypadaly zdravě lesklé. Většinou se pak puklice objeví v okamžiku stěhování květin do bytu, protože přenesením je odneseme z dosahu přirozených predátorů regulujících stavy na úrovni, že si myslíte, jak máte rostliny čisté. Nemáte a ani já nemám, proto je dva dny před stěhováním z "letního bytu" ošetřím Mospilanem. Můžete použít cokoliv z kategorie "systémový insekticid".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 13.11.2014 19:41

Mospilan nebo Calypso, postříkat i zalít. Nebo tyčinky proti škůdcům Careo aj. V pokoji jsem měl takhle napadený datlovník a zálivkou OK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 13.11.2014 19:55

Zatím jsem to nepočítal, ale tyčinky Careo se mi zdají být drahé, ale za pohodlnost se zřejmě platí...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 13.11.2014 20:26

To ano. Sáček Mospilanu je za pár korun.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 209.82 (?), 14.11.2014 4:59

Bobkový list měl na listech puklice, když byl přes zimu uvnitř v domě. Na jaře venku jsem postříkal Mospilanem důsledně na spodek listů a je dva roky pokoj.

|Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 223.3 (?), 15.11.2014 6:52

A může se takto ošetřený bobkový list pak používat v kuchyni?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 15.11.2014 7:20

Musí se dodržet ochranná lhůta. Mospilan má 14 dnů. Careo je depotní, působí 2 - 3 měsíce, takže nepoužívat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 15.11.2014 10:12

Při velikosti spotřeby listu v kuchyni v poměru ke knzumovanému jídlu bych OL neřešil a šel v případě akutní potřeby i na OL3 (jako má okurka, paprika a rajče), ale není nic jednoduššího, než sklízet list v době kdy je rostlina těsně před ošetřením a nebo už zcela čistá. Spíše bych při kuchyňském užití nepoužíval ty listy ošetřené leskem na listy (bez ověření, že neovlivňuje chuť).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika