rozmnožování pelargonií



Stránky: 1,  2,  3   
host - 53.186 (?) 
26.8.2008 11:11, zobrazeno: 50047x

Velmi prosím, zakoupila jsem takzv. jiffi a pokouším se v nich namnožit pelargonie a to anglické, pnoucí i zonalky. Zdá se mi však, že nebudu úspěšná. Doufala jsem, že rychleji zakoření. Nemá s tím někdo zkušenost? Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 143.205 (?), 26.8.2008 12:36

asi nemá nikdo zkušenosti a já navíc netuším, co je jiffi? PRozradíte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 53.186 (?), 26.8.2008 14:36

jIFF - název pro slisované malé květináčky, které vypadají jako velké knoflíky. Když se namočí do vody, za několik minut nabobtnají a nejméně 5-ti násobně zvětší obsah. Jsou vyrobeny z rašeliny, obohacené živinami. Používají se většinou pro semena vzácnějších rostlin. Semena všechna vzejdou. Ale řízky muškátů  jsou asi problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 22.31 (?), 26.8.2008 14:55

Já myslím, že není důvod si myslet, že vám pelargonie zakoření v jiffy rychleji než v čemkoli jiném. Vše potřebuje svůj čas. Snad by se dalo mluvit o úspěšnosti zakořeňování a tady se nabízejí hned tři důvody, které jsou proti jiffy. JIffy, aby "vyrost" musíte pořádně zalít a vysoká vlkost substrátu není v tomto případě žádoucí. Dále s pomocí Jiffy řízek v jeho substrátu neupěchujete a v neposlední řadě, aby byl řízek stabilní, musíte jej zasunout hlouběji, což je zase špatně.
Já řízkuji zcela klasicky, bez speciálního substrátu, bez stimulátorů a úspěšnost mám vysoce nad devadesát procent. Vy sice nepopisujete, jak řízkujete, ale v podstatě se dělají dvě základní chyby. Přílišná vlkost. Dle vlhkosti substrátu zaleji pouze po nařízkování, pak již pouze nejméně 4 týdny pouze zvlhčuji postřikovačem. Druhou chybou je přílišná hloubka výsadby. Délka stonku pod očkem, bez listů i palístků musí být co nejkratší (cca 0,5mm) a celý řízek musí být v zemi maximálně 10 mm, proto ta důležitost upěchování. S velkým úspěchem používám k zakořeňování skládací policový miniskleníček, umístěný ve stínu. Ten mi zaručuje vhodné podmínky, bez nebezpečí přemokření deštěm, či přílišnou teplotou ve skleníku.
Ale Jiffy není vůbec špatná věc. Velice dobře se v něm zakořeňují např.surfinie. A je docela možné, že stejně dobře by šly i netykavky či fuchsie, ale v tomto nemám vlastní zkušenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 53.186 (?), 26.8.2008 16:56

velice děkuji za radu, jdu přesazovat do množitelského substrátu z jiffů

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
preclik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 175.134 (?), 26.8.2008 20:55

Já s množením pelargonií nedělám vědu, ani s anglickými. Řízek asi se třemi patry listů zbavím nespodnějších listů a zapíchnu do zeminy asi 4-5 cm hluboko. Zalívám, ale s mírou, opravdu se nesmí přemokřit. A úspěšnost je minimálně 90%. Lepší je,  když na konec řízku naberu trochu stimulátoru, pak zakoření opravdu skoro všechny. Přeji hodně úspěchu.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 53.186 (?), 26.8.2008 22:34

  Vaše pelargonie jsou nádherné. Je poznat, že to umíte. Děkuji. Libuše

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 165.86 (?), 30.9.2008 22:04

V jakém období odebíráte řizky? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
elfka - (47) - 221.2 (?), 30.9.2008 22:19

Najlepšie je vraj odoberať výhonky na množenie v auguste. Nakoľko sú však vtedy muškáty najkrajšie a mne je ľúto prísť o akýkoľvek kvet, tak ich odoberám až v tomto období. I keď už ujateľnosť v substráte nie je vyše 9O %, s množstvom úspešne  zakorenených odrezkov som spokojná.  Odrezky zakoreňované v JIFFY sa mi ujmú aj teraz takmer všetky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 30.9.2008 23:05

Já odebírám řízky na množení v polovině až koncem září.  Krom truhlíků a květináčů mám vždycky pár rostlin volně na záhonu a z těch nařežu nejvíc řízků. Bylo mi totiž vždycky líto odrbat ty krásně rozkvetlé truhlíky.  Nepoužívám žádný speciální substrát ani stimulátory a úspěšnost mám vysokou. Z padesáti sazenic jich mám vždy tak 46 až 48.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika